چرا آموزش شبکه؟

Computer network diagram.

دولت آمریکا در سال ۲۰۰۸ نیاز به ۴۰ هزار متخصص CCIE داشته در حالیکه فقط ۱۵ هزار نفر در کل دنیا دارای مدرک CCIE بودند! بنابراین شرکت ها و سازمان های آمریکایی برای تأمین نیروی کاری مورد نیازشان، اقدام به جذب متخصصین شبکه از تمام نقاط دنیا نمودند و شرایط کاری عالی با سطح درآمد بالا و همچنین حق شهروندی را برای آنها فراهم کردند. این موضوع هر سال ممکن است تکرار شود. دنیای فناوری اطلاعات، هر لحظه در حال پیشرفت بوده و نیاز جهان به متخصصین IT تمام نشدنی است!

قبل از اینکه به معرفی دوره های شبکه بپردازیم، بهتر است ابتدا نگاهی داشته باشیم به اهمیت شبکه و بازار کار آن. طبق آمار جهانی، بازار کار حوزه شبکه و سیستم های کامپیوتری تا سال ۲۰۲۲ میلادی، ۱۲ درصد رشد خواهد داشت. افراد شاغل در حوزه IT و شبکه، همواره از درآمد قابل توجهی برخوردار بوده اند. با توجه به اینکه در سال های اخیر، شاهد رشد سریع و فوق العاده ای در حوزه فناوری اطلاعات بودیم، فرصت های شغلی فراوانی نیز در این حوزه ایجاد شده است. این اتفاق، خبر از آینده شغلی مناسب برای افراد فعال در حوزه IT و شبکه می دهد.

در این صفحه، سعی خواهیم داشت تا با معرفی دوره های آموزش شبکه، شما را با دنیای شبکه آشنا ساخته و با معرفی کامل دوره ها شما را در تصمیم گیری هر چه بهتر جهت ورود به بازار کار شبکه و IT همراهی نماییم. سعی کرده ایم در این نوشته، به اکثر سوالاتی که دغدغه بیشتر نوآموزان شبکه است پاسخ داده شود.

نوشته ای که الان شما در حال مطالعه آن هستید می تواند پل ورود شما به دنیای شبکه و رسیدن به درآمد و جایگاه شغلی عالی باشد. پس در ادامه این نوشته با ما همراه باشید.

آشنایی با مدارک شبکه جهت ورود به بازار کار

مدارک مربوط به شبکه معمولاً با نام برندهای فروشنده تجهیزات شبکه یا کمپانی های مشهور شبکه نامگذاری شده اند. این دوره ها بر اساس گستردگی و میزان پوشش مطالب، به سطوح مختلفی مانند مقدماتی، متوسط و متخصص تقسیم می شوند و برای طی مسیر آموزش، دانش پذیر می بایست از سطح مقدماتی شروع کرده و به تدریج به بالاترین سطح برسد.

برای آشنایی شما دوستان با دوره های آموزش شبکه، تصاویر مربوط به مسیر آموزشی (RoadMap) دوره های سیسکو و مایکروسافت، ارائه شده است. این تصاویر مراحل رسیدن به درجه حرفه ای دوره های شبکه را نشان می دهد.

از کجا شروع کنم؟

شما برای شروع باید از سطوح مقدماتی شروع کرده و به تدریج وارد سطوح پیشرفته تر شوید. به عنوان اولین دوره آموزشی، پیشنهاد می شود که ابتدا دوره نتورک پلاس (+Network) یا همان CCENT گذرانده شود. این دوره آموزشی کوتاه مدت، پیش نیاز تمام دوره های آموزش شبکه (مایکروسافت و سیسکو) بوده و شما را با مبانی شبکه آشنا می سازد.

یک شبکه کامپیوتری از دو بخش سخت افزار و نرم افزار تشکیل می شود. بخش سخت افزاری شامل کابل ها و تجهیزات شبکه می باشد و بخش نرم افزاری نیز شامل سیستم عامل موجود بر روی سرور و کلاینت ها و تنظیمات نرم افزاری شبکه می باشد.

تمرکز دوره های مایکروسافت روی نرم افزار شبکه بوده و تمرکز دوره های سیسکو روی تجهیزات سخت افزاری شبکه می باشد. این دو گرایش از شبکه، اولیتی نسبت به هم نداشته و آموختن هر دو گرایش به یک اندازه ضروری خواهد بود.

بنابراین پیشنهاد می شود پس از گذراندن دوره +Network ، دوره های مایکروسافت و سیسکو به صورت موازی پیش برده شود. دوره های مایکروسافت با فراگیری پیکربندی ویندوز کلاینت آغاز شده و به MCSM ختم می شود. دوره های سیسکو نیز با CCNA آغاز شده و بالاترین درجه آن CCIE می باشد که در حال حاضر (۲۰۱۸) در ایران کمتر از ۵۰ نفر به این درجه دست یافته اند.

چنانچه در مورد چگونگی شروع آموزش شبکه و انتخاب اولین دوره، سوالی دارید می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر از طریق شماره تلفن های ۰۹۱۲۹۳۱۶۳۲۲ (تلگرام) یا ۰۳۵-۳۷۲۸۰۱۶۱با ما در تماس باشید. کارشناسان ما از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره به شما علاقمندان به آموزش شبکه هستند.

پس از گذراندن چه دوره هایی می توانم استخدام شوم؟

اولین جایگاه شغلی مناسب با درآمد عالی که شما می توانید به آن دست پیدا کنید، ادمین شبکه می باشد. شما با گذراندن دوره آموزش شبکه MCSA شانس زیادی برای استخدام در این جایگاه را خواهید داشت چرا که در بسیاری از سازمان ها و شرکت ها کامپیوترها چه Client و چه Server از محصولات مایکروسافت و نسخه های مختلف ویندوز استفاده می کنند و دوره MCSA شما را برای داشتن این موقعیت شغلی کاملاً آماده می سازد.

حداقل مدارک مورد نیاز برای استخدام ادمین شبکه
  • Network +
  • Configuring Windows 10 – Client
  • MCSA
  • CCNA Routing and Switching

ارسال یک دیدگاه